Horizontalus kelių ženklinimas – kas ir kaip

horizontalusis keliu dazymasKelių horizontalaus ženklinimo taisyklės numato, kad kelių ženklinimas turi būti atliekamas vadovaujantis KET ir įstatymu reglamentuotais principais, kad būtų išvengta įvairių netikslumų ir dviprasmiškumų. Dėl šios priežasties ženklinti kelius gali tik specialios įmonės, turinčius reikalingą techniką ir kvalifikuotus darbuotojus.

Horizontalus keliu zenklinimas – tai visos juostos, esančios ant asfaltuoto kelio, rodyklės, įspėjamieji ženklai, kelio numeriai, salelės, dvigubos ir viengubos juostos, pėsčiųjų perėjos ir t.t. Taip pat ir parkavimo apribojimų juostos (geltonos). Taip pat dažomos ir raudonos skiriamosios juostos, raudonos perėjos, greičio mažinimo kalneliai ir t.t.

Horizontalus keliu zenklinimas gali būti inicijuojamas tiek įmonių, tiek valstybinių institucijų. Bet kuriuo atveju, viską reikia derinti su Kelių direkcija, kuri atsakinga už teisingą keliu ženklinimą ir jų suderinamumą su eismo ženklais (kartais jų nurodymai gali būti gana dviprasmiški, bet pirmenybė teikiama kelių ženklams). Dabar tampa gana įprasta praktika, kad pastačiusi kokį prekybos centrą, įmonė-valdytoja privalo pasirūpinti ir kelių sutvarkymu. Išasfaltuoti nepakanka – reikalingas ir horizontalus kelio zenklinimas, kurio metu sutvarkomos visos juostos nuo senos kelio dangos iki naujos.

Horizontalus keliu zenklinimas atliekamas specialiomis dažymo mašinomis. Jos yra gana siauros, tačiau dažnai trukdo eismui. Dėl to dažytojai iš vairuotojų gali tikėtis tik supratingumo. Kelias su teisingais ženklais užtikrina pačių vairuotojų ir kitų eismo dalyvių saugumą, todėl jis turi būti atliekamas itin kruopščiai ir kokybiškai.

Horizontalus keliu zenklinimas dažnai atliekamas naktį, kai eismas ne toks intensyvus Tai leidžia išvengti didesnių spūsčių ir užkerta kelią smulkiems autoįvykiams. Horizontalus kelio ženklinimas nėra prižiūrimas kelių policijos pareigūnų – tai ne jų kompetencija ir darbas. Policijos pareigūnai pagal numatytą kelio ženklinimą gali tik stebėti, ar vairuotojai laikosi kelių eismo taisyklių. Horizontalusis keliu zenklinimas atliekamas tik šiltuoju sezono metu – žiemą kelių niekas nedažo ir nežymi – laukiama pavasario. Rudenį keliai žymimi rečiau, bet atsižvelgiama į numatomas oro sąlygas.

Kokybiškas horizontalusis kelio zenklinimas yra atliekamas tik patyrusių profesionalų, kurie labai griežtai supažindinami su ženklinimo taisyklėmis. Nurodymus teikia Lietuvos kelių direkcija ir kelių tiesimo bendrovės. Tokias paslaugas Lietuvoje teikia nedaug įmonių, tačiau ne visos turi galimybę dirbti kituose miestuose, nes reikia pervežti specialiąją techniką, kas gali ženkliai padidinti paslaugų kaštus užsakovams.