Kada keičiami katalizatoriai?

Šį kartą, apie automobilius ir jų remontą. Vairavimo mokykloje gal apie tai pasakojama mažai, tad tenka pastoviai domėtis tokiomis temomis patiems norintiems vairuoti automobilį. 

katalizatoriusKatalizatorius mažina kenksmingų dujų, kurias išmeta automobilis, kiekį, taip apsaugodamas aplinką ir žmonių sveikatą. Šią užduotį katalizatorius atlieka nereikalaudamas techninio aptarnavimo. Įrengimas nepriekaištingai atlieka darbą, kol automobilis nuvažiuoja maždaug 100000 kilometrų. Tuomet ateina laikas katalizatorių pakeisti. Kaip žinoti, kad jau metas pakeisti katalizatorių?

Katalizatoriaus darbo našumą galima suskirstyti į tris fazes: darbinę, pusiau darbinę ir nedarbinę. Pirmosios fazės metu automobilis nepriekaištingai veikia, o veikiant varikliui katalizatorius neperkaista (apie perkaitimą signalizuoja indikacinė katalizatoriaus perkaitimo lemputė).

Katalizatoriui perėjus į pusiau darbinę fazę galima pastebėti pokyčius automobilio veikime: kartais dingsta trauka. Rytais automobilį sunku užvesti – tenka ilgokai pasidarbuoti starteriu. Taip pat kartais gali sumažėti variklio apsisukimai – spaudžiant greičio pedalą, tachometro rodyklė vos pasiekia du-keturis tūkstančius apsisukimų. Automobilis pradeda ryti didelius kiekius benzino. Pasirodžius šiems ženklams užveskite automobilį ir nuspausti akceleratoriaus pedalą iki galo. Jeigu variklio apsisukimai lėtai kilę ir pasiekę du ar tris tūkstančius sustos, vadinasi, automobilio katalizatorius nustojo veikti. Tokiu atveju jis automobiliui ne tik nereikalingas, bet ir žalingas.

Katalizatoriui pasiekus nedarbinę fazę variklis ilgai neužsiveda, o pradėjęs veikti, beveik iš karto nutyla. Įsitikinti, kad katalizatorius nustojo veikti, labai lengva: tereikia mašinos paleidimo momentu pažiūrėti (galima pridėti ranką), ar pro išmetamąjį vamzdį išeina išmetamosios dujos.

Katalizatorius nustoja veikti užsikišus jo tarpeliams. Tai nutinka dėl prasto kuro, netvarkingos automobilio degimo sistemos ar per „riebaus“ kuro mišinio. Šioje fazėje yra dvi išeitys: praplauti seną katalizatorių arba keisti jį nauju. Tačiau, jei katalizatorius nustojo veikti dėl mechaninio pažeidimo, jo išgelbėti nepavyks.

Kur dėti seną katalizatorių? Katalizatoriuose yra tauriųjų metalų – paladžio, rodžio ir platinos – kurie ir nukenksmina degimo produktus. Būtent dėl šių metalų katalizatoriai yra brangūs. Taurieji metalai iš panaudotų katalizatorių gali būti panaudojami kaip antrinės žaliavos. Tad keisdami katalizatorių nauju, jo neišmeskite – pridavę supirktuvėje, atgausite bent dalį pinigų. Katalizatorius superka specializuotos arba metalo laužo supirktuvės. Jų pakanka visuose Lietuvos miestuose: tereikia paieškos sistemoje įvesti, pavyzdžiui, „katalizatoriu supirkimas Kaune“ ir rasite visas katalizatorius priimančias bendroves.

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *